Ako začať s jachtingom?

Plachtiť môžete začať:

  • na jazerách, riekach alebo na mori
  • v detstve, počas štúdia alebo v dospelosti
  • aj s pohybovými obmedzeniami
  • sediac alebo postojačky v lodi alebo na doske s plutvou alebo foilom
Plachetnicu, windsurf alebo kite si môžete v niektorých kluboch, centrách a školách jachtingu najprv požičať, nepotrebujete vlastnú. Môžete si prenajať loď a vo väčšine prípadov aj s úvodným zaškolením alebo skúseným jachtárom v lodi, ktorý vás naučí základné bezpečné ovládanie plachetnice. Ak sa chcete samostatne naučiť jazdiť na plachetnici, môžete absolvovať buď skupinový alebo individuálny kurz.

Potrebujem vlastnú loď?

Na akých lodiach môžem začať?

V kluboch, centrách, školách a v rámci lokálnych centier ja jazdí a učí na malých športových plachetniciach, kde je na lodi alebo v lodi jeden človek (jedno-posádkové lode) alebo aj dvaja ľudia (dvoj-posádkové lode). V kluboch nájdete aj lode pre deti a mládež a aj lode vhodnejšie pre dospelých. Najčastejšie sa učia ľudia na plachetniciach Optimist, RS Feva, ILCA, Laser pico, 420, Vaurien, Windsurfoch s rôznymi veľkosťami plachty a typom dosky ako aj rôznych iných tréningových lodiach. (viac o jednotlivých lodných triedach zistíte tu.)

Slovenský zväz jachtingu školí trénerov a animátorov v jachtingu, ktorí učia ľudí v kluboch, športových centrách a školách ako bezpečne a samostatne ovládať plachetnicu a plachtiť. Po zvládnutí základných zručností a v prípade záujmu naučia nových jachtárov viac o plavbe na plachty, zvládaní náročnejších situácií a pretekaní. Tréneri fungujú v kluboch, sú súčasťou lokálnych sústredení a škôl aktívnych v jachtingu. Školení tréneri, ktorí absolvujú dlhodobé odborné vzdelávanie po záštitou FTVŠ, SZJ a medzinárodnej organizácie World Sailing sú zárukou správneho výcviku v jachtingu a bezpečnosti na vode.

Slovenské firmy, ktoré organizujú jachtárske kurzy a praktické školenia spolupracujú s vyškolenými trénermi a zároveň majú aj svojich spolupracujúcich skúsených jachtárov a inštruktorov.

Kto ma to naučí?

Ako fungujú tréningy / kurzy?

Tréningy a kurzy na Slovensku začínajú skoro na jar (keď rozmrznú vodné plochy a dostatočne stúpne voda v priehradách) a končia na jeseň (väčšinou v októbri/novembri). V zime prebiehajú aj pre deti aj dospelých teoretické bloky, kondičný tréning a údržba lodí. V tréningových skupinách pre deti pracujú tréneri aj v zime s posilňovaním športových návykov a niektorých pohybov potrebných na cielené ovládanie a zvládanie plachetnice. Na začiatku kurzu sa noví jachtármi učia ako si loď pripraviť, ako s ňou manévrovať od brehu a spať, ako ovládať plachty a manévrovať s loďou na želanom kurze. Postupne sa učia ako pracovať s plachtou a vetrom a ako fungujú pravidlá stretávania lodí a pretekania a čo je to taktika.
Základom je rozhodnúť sa, či chcete jednorazové vyskúšanie plavby na plachetnici alebo sa chcete naučiť samostatne plachtiť. A aj či vás láka jazdiť na plachetnici na sladkej vode alebo na mori. Môžete si vybrať individuálnu hodinu alebo kurz, kde zaplatíte podobne ako za tréning vo fitku plus náklady za prenájom lode. Alebo sa prihlásite na letný kurz, kemp alebo pravidelný tréning na pár mesiacov (väčšinou bude v cene aj prenájom lode) a vyjde vás to pár 100 Eur. Základný kurz zameraný na minimálne zvládnutie ovládanie plachetnice trvá väčšinou 3-4 tréningové stretnutia. Ak chcete plachtiť na mori, môžete sa obrátiť na niektorú z firiem, ktoré ponúkajú zážitkové plavby alebo kurzy veliteľa námorného rekreačného plavidla. V prípade kurzu potrebujete počítať s minimálne 1,5 týždňom na celý kurz (aj teóriu aj prax) a pár sto EUR.

Koľko ma to bude minimálne stáť na začiatku?

Kluby , školy jachtingu, tréningové centrá

Plachetnice lákajú ľudí z rôznych dôvodov – ich krásy, cez náročnosť, nové zručnosti, možnosť vyskúšať iný druh športu, oddych a až po „dopravný prostriedok na miesta za vodou“. Niekto sa len tak vozí pre pocit voľnosti a iný chce zvládnuť plachtenie v rámci lokálnych pretekov. Ste rekreačný jachtár alebo jachtárka už keď, máte prvý kontakt s plachetnicou za sebou, samostatne zvládate prípravu lode, vyplávanie a viete sa bezpečne vrátiť na breh, zvládate aspoň stredný a slabý vietor (do 7m/s) alebo ste už boli na pretekoch a zvládli sa vyhnúť ostatným lodiam podľa pravidiel (či už na malej lodi alebo na mori).

Rekreačný jachting pre verejnosť

Športový jachting a pretekanie

Športoví a profesionálni jachtári ovládajú plachetnicu na takej úrovni, že aj fyzicky, aj mentálne aj techniky vedia jazdiť a pretekať aj v bezvetrí aj náročných poveternostných podmienkach. Poznajú pravidlá a taktiku pretekania v jachtingu a rokmi praxe sú experti v poznaní sveta regát a pretekov.